ocena: 0+x

W dowolnym mieście dowolnego kraju wejdź do dowolnego zakładu psychiatrycznego. Po podejściu do biurka recepcjonisty poproś o widzenie z tym, który zwie się „strażnikiem płomienia”. Pracownik będzie się na ciebie patrzył obojętnie przez kilka minut, aż w ciszy wskaże ci on drzwi za tobą. Drzwi tamtych nie było wcześniej, a jeżeli jest tam ktoś jeszcze, to ta osoba ich nie zauważy. Podejdź do drzwi i zamknij oczy, a następnie złap za kołatkę i zapukaj nią tylko raz. Jeżeli metal nagle się ochłodzi w twojej dłoni, uciekaj. Pierzchaj najdalej, jak to możliwe, i nigdy nie przestawaj. Miej nadzieję, że zdołasz uciec, albowiem alternatywą jest horror znany jedynie duszom w piekle cierpiącym.

Jeśli kołatka się ociepli, złap ją mocno i nie puszczaj, nawet gdy zacznie ci wyparzać rękę. W końcu ból ustanie, a gdy tak się stanie, otwórz oczy. Będziesz się znajdował w niewielkim ogrodzie, oświetlonym przez księżyc w pełni i otoczonym okrytym bluszczem, kamiennym murem. Po twojej lewicy będzie sadzawka. Nie patrz prosto w wodę, albowiem w przeciwnym razie ukryte w niej strachy wyjdą po ciebie i będą cię w niej topić, aż po kres czasu. Po twojej prawicy będzie stos przygotowany na pogrzeb, jeszcze nie podpalony, jedynie nieco ciemniejszy z uwagi na pokrywającą go substancją łatwopalną.

Wykonaj dokładnie pięć kroków ku stosowi. Nie pytaj, dlaczego. Ujrzysz na nim ciało wykastrowanego chłopca, którego ręce kryją fiolkę rtęci. Zapytaj jedynie: „Co sprawiło ich spalenie w ofierze?”.

Ciało się nie poruszy, lecz stos sam z siebie się rozpali. Tak jak krzaki, trawa, drzewa i kwiaty. Płomienie będą zmieniały kolor, począwszy od typowych kolorów ognia, przez czerwień świeżo rozlanej krwi, a skończywszy na zieleni właściwej zakażeniu i chorobie. Rośliny będą wyły w agonii, podczas gdy ogień pochłaniał będzie mur otaczający ogród. Woda w sadzawce będzie płonęła wydzielając spopielające ciepło, podczas gdy dusze przeklętych będą powstawać w ulatującej parze, wyjąc w twoją stronę swoje litanie przekleństw.

Gdy pierwsze przekleństwo dobiegnie twych uszu, musisz wydobyć z siebie odwagę, by się roześmiać. Głośno, mściwie, arogancko, lecz nie łagodnie. Jeżeli przekleństwa staną się jeszcze bardziej złowieszcze, jesteś bezpieczny. Jeśli jednak dobiegną końca, rzuć się na stos, by uniknąć losu o wiele gorszego.

W czasie tej płomiennej burzy zwłoki spokojnie usiądą, dając się pokryć płomieniom i zaoferują ci fiolkę. Musisz, nadal się śmiejąc, skrzyżować ramiona. Nie możesz teraz zaakceptować tego daru.

Zwłoki otworzą usta. Jeżeli masz szczęście, to, co w nich ujrzysz, nie doprowadzi cię do obłędu, w którym będziesz się śmiał po kres swojego ziemskiego życia.

Fiolka spadnie i ulegnie roztrzaskaniu. Jej zawartość rozleje się na zwęglone resztki trawy, podczas gdy płomienie obumrą. Wszystko ulegnie ciszy. U swych stóp znajdziesz nowy kwiat, o twardej, kolczastej łodydze. Jego płatki będą koloru ognia piekielnego i przekleństwa. Weź go, a znajdziesz się z dala od tamtego ogrodu. Naprzeciwko tamtych drzwi, których kołatką pukałeś.

Tamten kwiat to obiekt 30 z 538. Przepali się głęboko do twej duszy i rozpali ognie szaleństwa.