W dowolnym mieście dowolnego kraju wejdź do dowolnego zakładu psychiatrycznego. Po podejściu do biurka recepcjonistki poproś ją o widzenie z tym, który zwie się: „strażnikiem mrozu”. Jeśli pracownica nienaturalnie zadrży, zaprowadzi cię do korytarza, który nie powinien istnieć w miejscu, gdzie się znajduje. Recepcjonistka wskaże ci gestem, byś szedł tamtym korytarzem, a gdy się odwrócisz od niej, pokręci ona głową i wymamrocze: „biedny głupiec”. Wraz z twoją wędrówką tamtym korytarzem temperatura będzie spadała, lecz nie czyń nic, by się ocieplić. Jeżeli coś takiego zrobisz, niech Niebiosa mają cię w swojej opiece.

Jeśli w jakimkolwiek momencie chłód zniknie, a korytarz się ociepli, musisz się zatrzymać i krzyknąć: „Przestań! To nie jest odpowiedź!”. Jeśli ciepło będzie się nadal wzmagało, uciekaj. Biegnij tak szybko, jak tylko jesteś w stanie w kierunku wyjścia. Jeżeli nie zdążysz, pochłoną cię ognie piekielne. Jeśli zdążysz, nie zatrzymuj się i opuść zakład, miasto, a nawet kraj, albowiem od tamtej pory ogary piekielne będą znały twój zapach i nigdy nie spoczną.

Jeżeli zimno powróci, kontynuuj wędrówkę korytarzem, aż dojdziesz pod drzwi wykonane z lodu. Zapukaj w nie trzykrotnie. Jeżeli do środka zaprosi cię łagodny, kobiecy głos, otwórz drzwi. Jeśli jednak męski, burkliwy głos każe ci odejść, pomódl się o szybką śmierć.

Pomieszczenie, do którego wejdziesz, wykonane będzie z lodu i znajdować będą się w nim stalagmity oraz stalaktyty, ułożone, jak gdyby tworzyły wielką paszczę. Pośrodku pokoju ujrzysz okrytą woalem kobietę o jasnej cerze. Nie patrz bezpośrednio na nią; jedynie zapytaj: „Co je zamroziło?”.

Kobieta opowie ci swoją historię; opowieść o zniszczeniu i dewastacji, wojnie i głodzie, życiu i śmierci oraz głębokim śnie. Historia tamta zmrozi całą twoją egzystencję, ale nie patrz bezpośrednio na kobietę, albowiem w przeciwnym razie twoja dusza też zostanie zmrożona na całą wieczność.

Gdy kobieta skończy, zdejmie woal, lecz nie możesz się na nią patrzeć. Jej piękno roztrzaskałoby twój umysł. Jeśli zdołasz utrzymać spojrzenie z dala od niej, obejmie ona twoje ręce swoimi i wyszepcze ci do ucha: „Epoka lodowcowa dobiegła końca. Co uczynisz?”. Świat wybuchnie bielą, a gdy ona ustanie, znajdował będziesz się na zewnątrz zakładu psychiatrycznego. W rękach trzymał będziesz wielki płatek śniegu z kryształu.

Tamten płatek śniegu to obiekt 29. z 538. Epoka lodowcowa dobiegła końca; zaczynają się rozmrażać.