ocena: 0+x

W dowolnym mieście dowolnego kraju wejdź do dowolnego zakładu zdrowia psychicznego. Po podejściu do biurka recepcjonisty bez zawahania poproś o zaprowadzenie do tego, który zwie się: „strażnikiem pasji”. Pracownik się zarumieni i widocznie się rozmarzy. Będziesz musiał dwukrotnie powtórzyć pytanie. Recepcjonista skinie wtedy głową i gestem poleci ci podążyć za sobą.

Zostaniesz zaprowadzony na korytarz, gdzie zaczną dochodzić cię przytłumione odgłosy pracującego silnika wysokoprężnego. Na razie się nimi nie przejmuj. W zamian zacznij się wsłuchiwać we wszelkie szepty, jakie dojdą twoich uszu. Jeżeli dobiegną one końca, to powinieneś dla własnego zdrowia psychicznego zamknąć oczy. Z podłoża wejdzie bowiem do pomieszczenia przerażająca kreatura i po chwili wyjdzie stamtąd przez sufit.

Jeśli będziesz słyszał szepty w nieznanych językach, póki nie osiągniesz wraz z pracownikiem drzwi wykonanych z kamienia, nic ci nie zagrozi. Teraz wsłuchaj się w odgłosy pracy silnika. Jeżeli nadal cię dochodzą, przejdź przez drzwi. Nawet nie próbuj wyobrażać sobie, co się stanie, jeśli silnik przestanie pracować. Jak dotąd nikt nie zdołał odpowiedzieć na to pytanie.

Jeżeli zdołałeś otworzyć drzwi, pracownik, który cię do nich doprowadził, odejdzie. Idź prosto, dopóki drzwi tamte się nie zamkną. A gdy to się stanie, musisz wypowiedzieć słowa: „Przepraszam. Chciałbym się od ciebie uczyć”. Jeżeli zrobiłeś coś nie tak, nawet nie zauważysz swojej śmierci, więc zanadto się tym nie przejmuj. Jeśli przez kilkadziesiąt sekund nic się nie zdarzy, możesz wznowić wędrówkę. Idź, dopóki nie osiągniesz serca wielkości swojej głowy. Nie dotykaj go, lecz się odwróć. Ujrzysz albo najpiękniejszą z kobiet, albo najbardziej przerażającą z kreatur. Druga istota ukaże się tylko, jeśli dotknąłeś tamtego ciągle pracującego serca. Sam jej widok niemal wpędzi cię w objęcia szaleństwa, które już nigdy cię nie opuści.

Jeżeli ujrzysz kobietę, patrz się w jej oczy — w nic innego, nawet jeśli jest naga. Piękno dosłownie cię oślepi i będziesz zmuszony poniewierać się w jej świecie, aż do końca życia. Jeżeli wytrwasz w patrzeniu jej w oczy, będziesz mógł zadać jedno pytanie: „Czy one żyją?”. Kobieta nagle jęknie i ułożywszy się na ziemi, zacznie się masturbować. Będziesz musiał szybko zamknąć oczy i zatkać uszy, albowiem w przeciwnym razie wyraźnie słyszane jęki kobiety zniszczą powoli twój umysł i ciało.

W końcu poczujesz dotknięcie na prawym ramieniu. Będziesz mógł otworzyć oczy i opuścić ręce. Nie odwracaj się jednak. W zamian spójrz w miejsce, gdzie stała kobieta. Pozostał po niej jedynie proch. Poszukaj w nim jej macicy. Weź ją i zamknij oczy. Otwórz je, gdy poczujesz na czole coś zimnego. Znajdziesz się z powrotem w zakładzie zdrowia psychicznego, za pracownikiem, który zaprowadził cię pod kamienne drzwi.

Tamta macica to obiekt 18. z 538. Może wydać teraz jedno dziecię.