ocena: +1+x

W dowolnym mieście dowolnego kraju wejdź do głównego gmachu dowolnej uczelni wyższej. Udaj się do gabinetu rektora, po czym powiedz do sekretarki: "Chcę się spotkać z strażnikiem zaliczenia". Popatrzy się na ciebie jak na szaleńca, jednakże chwilę później skinie głową i zaprowadzi cię do starej, odrapanej windy. Wejdź do windy i wciśnij guzik z numerem 8. Jeżeli w windzie nie ma przycisku z numerem 8 głośno przeproś, a następnie powoli udaj się w kierunku wyjścia nie oglądając się za siebie.

Po chwili drzwi windy zamkną się, a sama winda zacznie opadać zatrzymując się po drodze 7 razy. Nie wolno ci wysiąść na żadnym z 7 pięter, nie ważne jak kusząco by wyglądały, albowiem grozi to zagładą. Na 8 piętrze winda się zatrzyma, jednakże drzwi się nie otworzą, a światło zgaśnie. Obok siebie poczujesz obecność innej istoty. Nie podejmuj z nią żadnej interakcji, w przeciwnym razie to ty zastąpisz ją jako windziarz do momentu, aż ktoś inny nie popełni tego samego błędu.

Jeżeli uda ci się przez 8 minut wytrzymać towarzystwo istoty światło wróci, a drzwi się otworzą ukazując jasny, bogato umeblowany pokój z biurkiem na środku. Za biurkiem siedział będzie mężczyzna ubrane w czerwono-białe szaty. Podejdź do biurka. Jeśli gestem wskaże ci krzesło, musisz na nim usiąść, w przeciwnym razie musisz stać. Spójrz mu w oczy i zapytaj: "Jaki jest klucz do zaliczenia?". Mężczyzna spojrzy ci w oczy i w tym samym momencie poczujesz ogromne zmęczenie, do którego po chwili dołączy apatia, następnie apatię zastąpi strach, a później rozpacz. Nie ulegaj jednak żadnym z tych uczuć, w przeciwnym razie mężczyzna wchłonie całą twoją energię życiową, zostawiając tylko twe wysuszone ciało. Jeżeli uda ci się przetrwać skrzywi się on, po czym wstanie i delikatnie dotknie cię złoconą buławą.

Stracisz przytomność i obudzisz się we własnym łóżku, w dłoni trzymając zieloną książeczkę z napisem "INDEKS" na okładce. Ta książeczka to obiekt 69. z 538. Już nigdy nie oblejesz żadnego przedmiotu.